Rollatorcafe med service och engagemang
Vädrets makter rår man inte på vilket arrangörerna av rollatorcaféet fick erfara.
Men trots regn, blåst och kylslagen temperatur letade sig besökare till torget.

Rollatorcaféet är uppskattat av både arrangöer och besökare. Förutom möjlighet till service ges även möjlighet till social gemenskap och information. Bland besökarna som trotsat regn, blåst och kyla märktes bland andra Henry Roos, tillförordnad kommundirektör som på bilden provade bibliotekets lyckohjul.
Syftet med rollatorcaféet som arrangeras vartannat år, är att dels visa upp och informera om kommunens verksamheter och dels att personer ska kunna få sina rollatorer servade. Kommunens hjälpmedelscentral, Medelpunkten var på plats för översyn och service.
- Det är inte alla kommuner som erbjuder möjligheten som Perstorp att i samband med ett rollatorcafé kunna få rollatorn servad. Det är en mycket bra möjlighet för den enskilde och även för oss då vi enkelt kan göra justeringar utan att rollatorn behöver transporteras till och från oss. Det är en win-win situation för alla inblandade, berättade Camilla på Medelpunkten som tillsammans med sina kollegor hade fullt upp med att till exempel justera bromsar, hjul och chassi.
- Vi kan även se om en rollator behöver bytas ut och att den tillhör rätt person.
Verksamheter på plats var arbetsterapeut, fysioterapeut, sjuksköterska från Hemsjukvården, biståndshandläggare, biblioteket, Träffpunkten, anhörigkonsulent, uppsökande verksamhet, demenssamordnare, kostenheten (bjöd på smoothie med tilltugg), personal från hemtjänst/trygg hemgång och handläggare bostadsanpassning.
- Det är ett bra tillfälle att visa och berätta om vår verksamhet som kanske kan locka några nya besökare, sa Ulrika Lundeberg, aktivitetssamordnare på Träffpunkten.
- Synd att det blev så dåligt väder, men jag tycker ändå det är bra med besökare här, sa Marie Persson från uppsökande verksamhet.
- Det är en mycket bra möjlighet för personer att komma ut, träffa andra ta del av en gemenskap och samtidigt få ett ärenden uträttat i form av service på rollatorn, tillade hon också.
För den som ville fanns även möjlighet att gå en tipsrunda och samtala med biblioteket som var på plats med sin lådcykel Hjulia, boktips och en annorlunda form av enkät där det gällde att lägga tre kulor i glasburkar med tillhörande text om vad man som besökare på biblioteket helst vill ha.
Rollatorcaféet avslutade Hälsoveckan för personer över 65 år.